PAST CHAMPIONS

National Sub Juniors (BOYS)


No. Year Place Champion State
01 1975 Bombay Ramesh M TN
02 1976 Kottayam Satish Thipsay MAH
03 1978 Mangalore Arvind Aaron TN
04 1978 Amaravati Paul Arokiaraj TN
05 1980 Udaipur Dibyendu Barua WB
06 1980 Pondichery Dibyendu Barua WB
07 1981 Mysore Neeraj Kumar Mishra BHR
08 1982 Hyderabad Neeraj Kumar Mishra BHR
09 1983 Panaji Anand V TN
10 1984 New Delhi Anand V TN
11 1985 Sangli Ravi T S TN
12 1986 Calicut Vishal Sareen BHR
13 1987 Nagpur Konguvel P TN
14 1988 Nagpur Konguvel P TN
15 1989 Bikaner Chandrasekar Gokhale MAH
16 1990 Calcutta Shankar Roy WB
17 1991 Calicut Sriram Jha DEL
18 1992 Calicut Abhijit Kunte MAH
19 1994 Ahmedabad Beenish Bhatia AP
20 1995 Nagpur Prasanjit Dutta TRI
21 1995 Thalassery Satya Pragayan S ORI
22 1996 Sivakasi Mageshchandran P TN
23 1998 Bikaner Harikrishna P AP
24 1998 Aurangabad Harikrishna P AP
25 1999 Calicut Saptarshi Roy GNCA
26 2000 Mumbai Deepam Chakravathy J TN
27 2001 Raipur Somak Palit GNCA
28 2002 Hyderabad Rohit G AP
29 2003 Calicut Arun Prasad S TN
30 2004 Calicut Parimarjan Negi DEL
31 2005 Mumbai Sethuraman S P  TN
32 2006 Visakhapatnam Ashwath R TN
33 2007 Chennai Sethuraman S P  TN
34 2008 Mangalore Udeshi Aditya MAH
35 2009 Mumbai Vidit Santosh Gujarathi MAH
36 2010 Delhi Grover Sahaj DEL
37 2011 Chennai Sai Krishna G V  AP
38 2012 Mumbai Das Sayantan WB
39 2013 Kolkata Karthikeyan Murali TN
40 2014 Thrissur Aravindh Chithambaram VR TN
41 2015 Jammu P. Iniyan TN
42 2016 New Delhi Mitrabha Guha WB
43 2017 Ahmedabad Sankalp Gupta MAH
44 2018 Kolkata Ajay Karthikeyan TN
45 2019 Tiruchengode Raja Rithvik R TEL

National Sub Juniors (GIRLS)


No. Year Place Champion State
01 1982 Chikmagalur Mohapatra Gargee ORI
02 1985 Sangli Saritha N TN
03 1986 Delhi Saritha N TN
04 1987 Madurai Saritha N TN
05 1988 Pondichery Kunte, Mrunalini MAH
06 1989 Salem Dolan Champa Bose BHR
07 1990 Calicut Sailaja M AP
08 1991 Vijayawada Dolan Champa Bose BHR
09 1992 Calicut Sai Meera TN
10 1993 Bikaner Vijayalakshmi S TN
11 1995 Thrissur Aarthie R TN
12 1996 Vijayawada Swati Ghate MAH
13 1997 Calicut Kavitha J E TN
14 1998 Calicut Humpy, Koneru AP
15 1998 Aurangabad Humpy, Koneru AP
16 1999 Calicut Shraddha Samani MAH
17 2000 Mumbai Anuradha Beniwal HAR
18 2001 Raipur Amruta Mokal MAH
19 2002 Hyderabad Vinuthna N AP
20 2003 Calicut Mary Ann Gomes WB-GNCA
21 2004 Calicut Saheli Nath WB
22 2005 Mumbai Lakshmi Sahithi P AP
23 2006 Visakhapatnam Lakshmi Sahithi P AP
24 2007 Chennai Gagare Shalmali MAH
25 2008 Mangalore Bharathi R TN
26 2009 Mumbai Pujari Rucha MAH
27 2010 Delhi Nandhidhaa PV TN
28 2011 Chennai Michelle Catherina P  TN
29 2012 Mumbai Srija Seshadri TN
30 2013 Kolkata Monnisha G.K. TN
31 2014 Thrissur Vaishali R TN
32 2015 Jammu Aakanksha Hagawane MAH
33 2016 New Delhi Harshita Guddanti AP
34 2017 Ahmedabad Divya Deshmukh MAH
35 2018 Kolkata Divya Deshmukh MAH
36 2019 Tiruchengode Divya Deshmukh MAH